– KURUMSAL İLETİŞİME NASIL BAKIYORUZ?
Üretim, Pazarlama ve Sağlık sektörlerinde doğru hedef belirleme ve sonuç almada etkin iletişim son derece önemli bir yer alır. Kurumsal yapınızı, hedeflerinizi ve vizyonunuzu hedef kitlenizle doğru olarak paylaşmak hızlı ve belki de daha önemlisi doğru tanınmanızı sağlar.

Hem hizmet alan müşterileriniz (hastalarınız ve hasta yakınları) hem de medya ile ilişkilerinizin profesyonel bir çizgide sürdürülmesi ortaya çıkabilecek yanlış anlaşılmaların da önüne geçecektir.

Günümüzde hangi sektör olursa olsun yapılan doğru ve başarılı işler gerekli ve yeterli tanıtım yapılmadığı takdirde ne yazık ki kapalı kapılar ardında kalmaya mahkûm olmaktadır.

Kurumsal olarak doğru ve etkili bir iletişimi hedeflemek sizi bulunduğunuz sektörde öncü ve güçlü bir konuma taşır. Söz hakkınızı kullanır iseniz yönlendirme, etkileme, bilinçlendirme kısacası kurumsal kimliğinize yakışır sosyal ve mali geri bildirim alma şansınız artar.

Sektörün içinde bulunanlar her ne kadar alanlarına hâkim ve başarılı olsalar dahi bu başarılar üçüncü bir göz (kurumsal iletişim danışmanı) ile paylaşıldığında mevcut durumu iletişim sektörüne en iyi ve en doğru biçimde nasıl aktaracağınız konusunda kuşkusuz fayda sağlayacaksınız.

Yalnızca ilan vermek, broşür, kitapçık ve benzeri materyal hazırlanması veya görkemli açılışlar kurumsal iletişim açısından yeterli olamamaktadır. İletişimin ve tanıtımın sürekliliği önemlidir.

Kurumsal iletişim sürekli, istikrarlı ve doğru yapıldığı sürece geri bildirim alma şansı vardır.

Bütün bunlar göz önüne alındığında doğru bir yol haritası çizilmesi, strateji belirlenmesi ve yapılan işlerin doğru biçimde gözler önüne serilmesi ve hizmet verilen alanda kalıcı izler bırakabilmek için kurumsal iletişimin ve bu konuda alınacak danışmanlığın önemine bir kez daha dikkatinizi çekmek isteriz.

– HALKLA İLİŞKİLERE NASIL BAKIYORUZ?

– MEDYA DANIŞMANLIĞINA NASIL BAKIYORUZ?
Bir firmanın müşterilerine sunduğu hizmetler ve ürünlerinin kalite değeri kadar, doğru hedef kitleye doğru iletişim araçları ile reklâm yapabilmesi de son derece önemlidir.

Ekonomik ve ticari alanda son zamanlardaki dalgalanması ve olumsuz piyasa koşulları rekabet ve etkin reklâmın önemini artırmıştır.

FM Danışmanlık Yapımcılık Medya Grubu olarak; ulusal birçok TV kanalında uygun fiyatlarla, saniyelerle yarışmadan geniş zamanlarda kendinizi, firmanızı, ürün ve hizmetlerinizi kalitesi yüksek televizyon programlarına konuk olarak anlatmanızı sağlıyoruz.

Sadece TV’lerde değil, yazılı medyada da size özgün ulusal gazete ekleri ve kurumsal derginizi de çıkararak size rakipleriniz karşısında öncelik sağlıyoruz.

Bu şekilde hedef kitlenize en etkin reklâmı yapacak, ürün ve hizmetlerinizi müşterilerinizle buluşturacak ve firmanıza kurumsal saygınlık kazandıracaksınız.

– İYİ TANITILMADIĞINIZI DÜŞÜNÜYORSANIZ BU İŞİ BİZE BIRAKIN! NASIL MI?
İyi tanıtılmadığınızı düşünüyorsanız, bu işi bize bırakın! NASIL MI?
Unutulmamalıdır ki, ne kadar başarılı olursanız olun sizin de tanıtıma ve reklama ihtiyacınız var!
Günümüz satış yöntemlerinin ilk koşulu kuşkusuz hedef kitleye ulaşabilmek için iyi bir tanıtım…
Reklam ve tanıtım gücünün bilincine varan şirket ve kuruluşlar, hızla kâr oranlarını arttırıyorlar.
Rekabet koşulları her geçen gün hızla artıyor. Etkili reklam ve tanıtımlarla rakiplerinizin sizi geçmelerine izin vermeyin.
Size sağlayacağımız etkili ve sürekli bir tanıtım politikasıyla başarı sağlayın ya da var olan başarınızı arttırarak koruyun.

– HEDEFLENEN ETKİLİ KURUMSAL İLETİŞİMİ NASIL SAĞLAYACAĞIZ?

1-Mesaj söylenen şey değil, anlaşılan şeydir.

Bu basit ilke karşımızdakilerin ne duyduğunu ve ne anladığını hesaba katmayı gerektirir.
Karşımızdakinin anladığı şey bizim anlattığımızın yalnızca bir kısmı olabilir. Hatta bizim anlattığımızdan farklı bir şey olabilir.

Bu iletişimin sonucunu belirleyecek olan şey bizim neyi düşünmüş olduğumuz değil, karşımızdakinin neyi anlamış olduğudur.

2-İletişimi tek yönlü bir süreç olarak kurgulamak klasik yaklaşımdan öteye geçmez. Bu yüzden etkili iletişimi iki yönlü bir süreç olarak kuracağız.

3- İletişim etkileşimli bir süreçtir. İletişimi yalnızca bilginin, düşüncelerin vb. alışverişi olarak ele almak da doğru değildir.

Her mesajın ve her etkinliğin karşıdaki kişi(ler)de bir etkisi vardır ve iki yönlü iletişime girdiğimizde bizim de aldığımız her mesajın, içinde yer aldığımız her bağlamın ve deneyimlediğimiz her sürecin bizde bir izi vardır.

Çalışmamız sırasında etkileşime bu açıdan bakacağız.

Style switcher RESET
Body styles
Color scheme
Color settings
Link color
Menu color
User color
Background pattern
Background image